Ljubljana, 29. avgust 2024 – Predstavniki_ce VESNE – zelene stranke se ob izteku javne razprave Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti (krajše: Zakon o psihoterapiji) danes udeležujejo okrogle mize na temo skrbi za duševno zdravje otrok, mladostnikov in socialno ogroženih. VESNA ob obravnavi predloga zakona opozarja na poseben položaj ranljivih skupin ter nujo po ureditvi področja psihoterapije na način, da bo pomoč dostopna vsem, tudi v okviru javne mreže. Področje je trenutno neurejeno ter močno deli stroko, posledice pa čutijo predvsem uporabniki, ki psihoterapevtsko pomoč večinoma plačujejo v celoti sami, prav tako pa ni jasno določeno, kdo je sploh primerno usposobljen, da dejavnost izvaja.
VESNA izreka močno podporo sprejetju Zakona o psihoterapiji; to je nujno za vsako moderno družbo, ki želi zagotoviti celostno skrb za duševno zdravje svojih državljanov. Žal predlog zakona, ki je v javni obravnavi, sproža prevelike delitve v stroki, da bi bil v taki obliki primeren za sprejetje, saj bi lahko, kljub dobronamernosti pripravljavcev, številne uporabnike pahnil v še večje stiske in otežen dostop do psihoterapevtskih storitev. VESNA bo v okviru javne razprave ministrstvu posredovala pripombe na predlagani zakon.
Urša Zgojznik, sopredsednica VESNE: “Najpomembnejši korak, ki ga mora zakon urediti, je priznanje psihoterapije kot samostojnega poklica. Nujno je določiti jasne pogoje, pod katerimi lahko posamezniki opravljajo to delo ter kdo in pod kakimi pogoji lahko za ta poklic izobražuje. S tem bi zagotovili visoke standarde kakovosti in varnost za uporabnike. Njihova dobrobit mora biti pred koristjo posameznih interesnih skupin. Področje duševnega zdravja je samo po sebi izredno občutljivo in uporabniki morajo uživati vso zaščito pred zlorabami “samooklicanih terapevtov” na eni strani, po drugi strani pa imeti na voljo pomoč, ki je v javni mreži – ki še vedno sloni predvsem na psihiatrični obravnavi duševnih težav ter predpisovanju zdravil – ne dobijo. Nedopustno je, da se moči merijo na hrbtih ljudi, ki potrebujejo pomoč.”
VESNA poudarja, da je povsem nesprejemljivo, da otroci, mladi in socialno ogroženi posamezniki nimajo dostopa do psihoterapevtske pomoči, ki je pogosto ključna za njihovo dobrobit. Po pandemiji covida-19 se je stanje na področju duševnega zdravja močno poslabšalo, kar je razkrilo alarmantno pomanjkanje psihoterapevtov ter storkovne podpore na vseh ravneh. V Sloveniji primanjkuje več sto psihoterapevtov, kar zahteva takojšnje ukrepanje.
Za urejanje področja psihoterapije mora biti vzpostavljena zbornica, ki bo skrbela za nadaljnji razvoj in regulacijo tega pomembnega področja. Psihoterapija je avtonomna znanstvena disciplina, zato je uvedba akademskega študija psihoterapije ključnega pomena za razvoj stroke. VESNA poudarja tudi pomen sodelovanja med kliničnimi psihologi, psihiatri in psihoterapevti. Skupno delo teh strokovnjakov je pogosto ključno za dobrobit uporabnika in zagotavlja celostno obravnavo.