Bled, Ljubljana, 13. november 2024 – VESNA – zelena stranka z zaskrbljenostjo spremlja problem onesnaženja Save Bohinjke s fekalijami, ki se že več mesecev širi in resno ogroža ekološko stanje enega največjih turističnih biserov – Bleda. Dogajanje je močno povezano tudi z ekološkim stanjem Blejskega jezera, saj onesnaženje negativno vpliva na naravno in turistično podobo območja. Jasno je, da zaradi številnih prepletenih pristojnosti reševanje problema presega zmogljivosti lokalne skupnosti in zahteva usklajeno delovanje več državnih institucij. VESNA zato poziva Ministrstvo za naravne vire in prostor, Agencijo RS za okolje, Direkcijo RS za vode ter Inšpektorat za naravne vire in prostor, da oblikujejo multidisciplinarno skupino strokovnjakov z jasnimi pristojnostmi in odgovornostmi ter nemudoma pristopijo k celostnemu reševanju problematike.
Na srečanju s civilno iniciativo Rešim sotočje in Društvom za varstvo okolja Bled se je VESNA podrobno seznanila s kronološkim nereševanjem problematike in odprto spregovorila o znanih vzrokih onesnaženja. Kljub jasni identifikaciji teh vzrokov ostaja občutek, da se odgovornost za rešitev prelaga iz občine na državo in obratno, kar dodatno obremenjuje civilne iniciative, neprofitna društva in lokalne prebivalce. Zaskrbljenost vzbuja tudi privatizacija in degradacija območja Sotočja, kjer se združita Sava Bohinjka in Sava Dolinka, saj namerava zasebni investitor na tem območju graditi rekreacijsko-turistični center. Sotočje Sav, kot eden najdragocenejših naravnih simbolov povezovanja v slovenskem prostoru, ne sme postati predmet uničenja zaradi zasebnih interesov.
Urša Zgojznik, sopredsednica VESNE: »Slabo stanje slovenskih nadzemnih voda je skrb vzbujajoče, a žal premalo obravnavano. Zaradi podnebnih sprememb bodo nizki vodostaji in razrast bakterij in alg postajali vse pogostejša težava, po poplavah pa bodo trpeli celotni rečni ekosistemi. Bled se sicer ponaša z zelenim turizmom, a vprašati se moramo, kako to sovpada z zanemarjanjem Save Bohinjke, kjer se zdi, da nihče ne prevzema odgovornosti.«
Miha Zalokar, koordinatorja OO VESNA – Gorenjska se ob tem sprašuje »Kaj se dogaja s slovenskimi rekami? Vsi smo lahko letos maja videli tudi onesnaženje na Savi Dolinki. Zdi se, kot da je Slovencem povsem vseeno, da se reke že na Gorenjskem spremenijo v onesnažene kanale.«
Miha Žvan iz Društva za varstvo okolja Bled, Jana Kolman in Dare Vidic iz civilne iniciative Reši sotočje izpostavijo korake, ki so bili storjeni: »Pristojne službe smo že leta 2020 opozorili na problem suhe struge Bohinjke pod Cajhnovim jezom ter leta 2022 na nesprejemljivo onesnaženje Save Bohinjke. Leta 2021 je takratno Ministrstvo za okolje in prostor pripravilo študijo (predvsem za jezero) in ustanovilo delovno skupino, ki se je sestala zadnjič marca 2023. Od takrat dalje se ni premaknilo nič.«
VESNA zato pristojne organe poziva, da nemudoma obudijo delovno skupino za spremljanje izvajanja nalog iz Sporazuma o skupnem upravljanju Blejskega jezera in iz Načrta aktivnosti za zmanjševanje vpliva obremenitev na kakovost vode v Blejskem jezeru in začnejo iskati učinkovite rešitve za onesnaženje Save Bohinjke. Občini Bled in drugim prizadetim občinam je treba nujno zagotoviti podporo pri sanaciji ekološko nevzdržnega stanja, saj se bodo težave onesnaženja, če ne bo pravočasnih ukrepov, le še stopnjevale.