Bled, 20. februar 2025 – Po novembrskem pozivu k nujnemu ukrepanju za zaščito Save Bohinjke in Blejskega jezera so se predstavniki_ce VESNE – zelene stranke srečali_e z županom občine Bled, Tonijem Mežanom, in se seznanili_e z načrtom ukrepanja občine pri reševanju problematike onesnaženja reke in jezera. VESNA pozdravlja dosedanje ukrepe Občine Bled. Skupaj z občino izpostavlja tudi nujne prihodnje ukrepe in potrebo po vključevanju pristojnih državnih institucij ter dodelitvi namenskih sredstev za analizo stanja in reševanje problematike onesnaženj tekočih voda in jezer.
Predstavniki_ce VESNE so obiskali_e občino Bled in se seznanili_e z občinskim načrtom ukrepanja glede reševanja problematike onesnaženja Save Bohinjke ob nizkih vodostajih v poletnih mesecih ter z ekološkim stanjem in s tem povezanimi ukrepi na Blejskem jezeru.
Občina Bled je predstavila večstopenjski načrt gradnje ločenega kanalizacijskega sistema, ki bo z ločitvijo izvirskih in meteornih voda od fekalnih, dokončno rešil velik okoljski problem ter dolgoročno prispeval k boljši kakovosti voda. Po lanskoletni izgradnji odseka na Mlinem bo letos zgrajen del od Mlina do črpališča pri Kazini, prihodnje leto pa odsek Cankarjeve ceste do pošte. V nadaljevanju bo sledila še povezava od pošte ter gasilskega doma do Kazine.
Občina Bled je že večkrat opozorila na dejstvo, da ni razpisov, preko katerih bi občine lahko sofinancirale izgradnjo ločenih kanalizacijskih sistemov, ki bi priključili na fekalno kanalizacijo manj kot 2000 populacijskih enot, kot je blejski primer. Zato so se reševanja problema lotili sami.
Kadar gre za prepoznavnost Slovenije kot turistične destinacije, sta Bled in Blejsko jezero s svojo okolico pomembna simbola slovenske identitete in državnosti. A kljub pomembnosti Bleda in Blejskega jezera za slovensko naravno in kulturno dediščino, občina – pri reševanju okoljskih izzivov – večinoma ostaja prepuščena sama sebi. Namenskih državnih sredstev za analizo stanja in odpravljanje onesnaženja ni, čeprav gre za vprašanje širšega pomena, povezano tudi s kmetijstvom in turizmom.
Na sestanku so udeleženci_ke razpravljali_e o nujnih nadaljnjih ukrepih, med katerimi so razširitev in povečanje učinkovitosti delovne skupine s strokovnjaki iz različnih področij, priprava celovite analize vplivov na vodno območje, širitev zaščitenega vodovarstvenega območja ter določitev vplivnega območja jezera. Ključnega pomena bo tudi intenzivnejše informiranje javnosti in vključevanje širše skupnosti v prizadevanja za čisto in varno vodno okolje.
VESNA ponovno poziva pristojne državne institucije, da prevzamejo svojo odgovornost in podprejo prizadevanja lokalne skupnosti za dolgoročno zaščito Save Bohinjke in Blejskega jezera. Brez pravočasnih ukrepov se bo onesnaženje le še stopnjevalo, s tem pa tudi negativne posledice za naravo, turizem in lokalno prebivalstvo.