… na poti v izobraženo informacijsko družbo.
Na dogodku “Manj ekranov, več znanja – razmislek o rabi telefonov v šolah in družbi nasploh,” ki ga je Vesna – zelena stranka organizirala včeraj, 4. marca 2025, so se sodelujoči strinjali, da poziv Odklopi.net za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov in drugih digitalnih naprav v vzgojno-izobraževalnih ustanovah ne gre razumeti enostransko v smislu prepovedi. Daje namreč pomembno izhodišče za širši pogovor o tem, da se kot družba pogovorimo, kako naslavljamo probleme in priložnosti novodobne informacijske družbe znotraj sistemskih okvirov in širše.
V prvem panelu so sodelovali dr. Dan Podjed, antropolog, raziskovalec na ZRC SAZU in izredni profesor na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, Lara Romih, predsednica Zveze aktivov svetov staršev Slovenije, Urša Zgojznik, sopredsednica Vesne – zelene stranke ter Robert Gajšek, nekdanji ravnatelj OŠ Hruševec Šentjur.
Poudarili so, da daje peticija pobudo, da začnemo skupaj reševati stvari in da gre pri tem za nacionalni problem. Slovenija ni nič drugačna od drugih držav, kjer so prepovedi in omejitve rabe telefonov v vzgojno-izobraževalnih institucijah že uveljavili. Zato nam ni potrebno posebej veliko raziskovati in iskati vzrokov, da omejitve ne bi udejanili še pred pričetkom novega šolskega leta. Tematika sicer presega raven delovanja Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, pomembno pa je sistemsko izobraževanja vseh deležnikov o informacijskih znanjih – od staršev, učiteljev do ravnateljev. V razpravi s prisotnimi udeleženci se je potrdilo strinjanje, da mobilni telefoni zapolnjujejo praznino med nami in da se je potrebno več posvečati odnosom, ki določajo vsako družbo in so včasih tudi naporni, še posebej pomembni pa so v tem procesu starši in družinsko okolje.
V drugem panelu so sodelovali Vlasta Juršak, vodja projektov, Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj in pobudnica peticije Odklopi.net, Aleš Pevc, vodja tehnološke pisarne in razvojnih projektov v Tehnološkem parku Ljubljana, Sara Geiger Smole, strokovna sodelavka pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije in Tatjana Novak, direktorica Zavoda Infohub.
Pogovor je osvetlil težave, ki jih prekomerna in nesmiselna raba mobilnih telefonov in podobnih naprav prinaša, in sicer v obliki vse večje odvisnosti tako pri otrocih kot odraslih, težavah pri učenju in koncentraciji, povečanju nasilja itd. Na drugi strani pa podali tudi nekaj rešitev in priložnosti, ki nam jih prinaša odgovorna in usmerjena uporaba tehnologij. Večkrat je bilo poudarjeno, da otroci pogrešajo stik s starši in učitelji ter da jih šolski sistem s tradicionalnim načinom podajanja znanj ne zna najbolje zmotivirati za učenje in odkrivanje novih znanj ter poklicev. Pogovarjati se moramo torej o vzrokih prekomerne rabe tehnologij, mobilnih telefonov, ekranov, družbenih omrežij itd., hkrati pa o tem ne bi smeli govoriti brez otrok, kadar iščemo rešitve zanje. Pogovor je odprl tudi morebitne prihodnje težave, ki jih prinaša digitalna družba, kot npr. kako doseči boljšo medijsko pismenost, kje iskati resnične informacije ter tudi, kakšna bo šola v prihodnje ter ali bomo v potrebi in aktualnosti vse večjega personaliziranega poučevanja sploh še potrebovali učitelje.
Zapisala Urša Zgojznik






Poročanje v medijih: