Ljubljana, 25. 4. 2024 – Danes je za Slovenijo nastopil dan ekološkega dolga: prelomni datum, ki označuje, kdaj smo Slovenci_ke porabili_e vse naravne vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Letos je ta dan sicer nastopil teden dni kasneje kot lani (18. aprila 2023), a VESNA – zelena stranka ob tem opozarja, da to še zdaleč ni razlog za optimizem. V Sloveniji kar dve tretjini leta živimo “na kredit”, ki ga ne zmoremo odplačati – na škodo prihodnjih generacij. Če bi vsi prebivalci planeta živeli kot mi, bi za preživetje potrebovali kar 3,4 Zemlje.
Globalni dan ekološkega dolga bo znan 5. junija, lani je nastopil 2. avgusta. Trend zadnjih nekaj let je, da se nagla rast počasi ustavlja. A glede na izračunano porabo virov to vseeno pomeni, da bi za preživetje – ob nespremenjeni porabi – človeštvo potrebovalo kar 1,7 Zemlje. Izračuni segajo v leto 1972, ko nam je za preživetje zadoščal “le” en planet.
Urša Zgojznik, sopredsednica VESNE: “Prekoračitev porabe virov je dolgoročna grožnja nam vsem in prav je, da se tako nacionalne vlade kot odločevalci v Evropski uniji tega zavedajo. Slovenija je bila lani tista država, ki je simbolično oznanila nastop dneva globalnega ekološkega dolga, zato je bilo okrog tega nekaj več dogajanja, ozaveščanja. A kljub temu dejanska prizadevanja za spremembe potihnejo takoj, ko potihne vrvež teh simboličnih dni. Rešitve so preproste, a žal v vsakodnevni praksi – tako na državni kot lokalni ravni – vidimo, da se z ravnanjem od njih odmikamo. Največ lahko naredimo s prehodom na nizkoogljične vire energije, ki naj bodo široko dostopni, z zmanjšanjem porabe energije, z manj zavržene hrane, pogozdovanjem, predvsem ozelenitvijo mest, učinkovitim javnim potniškim prometom … in pa na koncu s sistematičnim ozaveščanjem vseh generacij.”